Naruto Zone Romania

PortalAcasaFAQCautareGrupuriInregistrareConectare

Distribuiti|

Introducere

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos
AutorMesaj
Sabrina
Akatsuki Hinata

Rank: Akatsuki Hinata
Ryo : 292
Varsta : 17
Misiuni complete : 0
MesajSubiect: Introducere Mier Aug 07, 2013 4:22 am

Introducere in RPG

Bine, pentru început am scris cam ce înseamna RPG si cum se joaca. Asta plus celelalte subiecte de la Ajutor sper sa lamureasca tot pentru nestiutori.

Povestea

Totul începe cu Romania si cu tine. Da, ai auzit (vazut) bine, toate incidentele din RPG vor avea loc in frumoasa noastra tara, Romania. Tara tuturor posibilitatilor. Vei incepe cu o garsoniera, avand varsta minim 15, maxim 17. Vei merge la scoala si vei alege ce doresti sa inveti, adica ce slujba vei avea in viitor, care iti va asigura salariul pentru distractii si lucruri necesare in viata, inclusiv reputatia. Ca sa te bati si asa mai departe, vei tine cont de energie, fiindca nu esti Dumnezeu. Vei obosii. Te intrebi ce legatura are acest RPG cu Naruto? Ei bine, desi este destul de modern, fiecare personaj va avea un element. Cu acel element vei putea face diferite lucruri, dar nu tehnici, fiindca nu vrem sa dai foc unei masini (sau poate da). Exista si exceptii. Da, vor fi persoane care vor putea folosii tehnici si cei care aleg una din cele 3 organizatii care le voi însiruii, vor poseda sharingan. Exista o parte a binelui, mai exact F.B.I si Politia care se vor ocupa cu linistea in oras si desigur partea raului, Mafia. Daca nu doriti sa fiti de partea raului sau a binelui, puteti foarte bine sa studiati pentru a devenii cantaret sau orice altceva. Tehnicile alese in functie de fiecare pozitie o veti vedea la sectiunea Tehnici de la Ajutor. Altceva, veti descoperii pe parcurs. 

Ce este mai exact un RPG?

RPG vine de la Role Playing Game, adica joc-de-rol. In general intr-un RPG, evolueaza atat personajul cat si povestea in functie de alegerile pe care le faci. Deci nu urmezi un curs impus de creatori ci tu faci povestea (bine, pana la un punct) si tot tu iti creezi personajul astfel incat sa te reprezinte cel mai bine.  Acest joc-de-rol se va face in topicuri, prin comentarii. Actiunea pote fi planificata dinainte, sau poate sa fie spontan. Fiecare spune ce replica vrea, unde vrea. Relatarea poate fi realizata la persoana I (Am mers, am venit, m-am uitat), sau la persoana a III-a (El/Ea a mers, a venit, s-a uitat). 

Cum iti faci un personaj?

Ca sa iti faci un personaj in rpg trebuie sa mergi la categoria Inscrieri, urmând modelul postat intocmai, mai apoi asteptand ca un moderator sa te accepte. Debea apoi vei putea incepe sa postezi. Dupa ce moderatorii RPG-ului iti vor spune ca esti acceptat poti sa incepi sa postezi.

Cum faci bani/Cum avansezi?

Principalul obiectiv in RPG e acela de a face bani si de a-ti gasii stabilitatea printr-o slujba. Tine cont, poti avea orice slujba. Mai întai vei incepe sa postezi la scoala spunand pentru ce doresti sa inveti. 

Exemplu: Invat pentru a devenii ... de la ora --:-- pana la ora --:--

Pentru fiecare slujba va fi un numar impus de ore pana vei promova, sa spun asa, iar in timp ce esti la scoala vei primii in fiecare anotimp, din patru in patru zile un salariu de la stat. Desigur, poti avea si o slujba cand esti la scoala, depinde cine doreste sa te angajeze fara studii. Daca faci lucruri nebunesti, poti ajunge pe mâna politiei, eventual in inchisoare. Poti avea chiar si avocat daca esti dispus sa platesti statului.

Cine este ''seful'' prin RPG? 

Presedintele. Nu, nu Basescu, ci cel care merita sa ocupe acel post. Desigur, seful F.B.I-ului si al Mafiei sunt destul de importanti, fiindca actiunea se învârte în jurul lor.

Sus In jos

Introducere

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Zone Romania :: RPG :: Univers RPG :: ~ Informatii ~ :: Ajutor-